úterý 29. července 2014

5 tipů jak začít s bezlepkovou dietou

Začít dodržovat přísnou bezlepkovou dietu není jednoduché. Každý, kdo si vyslechl tento verdikt, jistě pochyboval o tom, zda to vůbec zvládnet a co bude jíst. 

Samozřejmě, že není jednoduché odolat a vydržet, zvláště, když jsou všude kolem nás neustálá pokušení. Říkáte si, že vám malý kousek chleba ši sušenky neublíží, ale pak se svíjíte v bolestech a litujete i toho jednoho sousta. 

Jak tedy přežít prvních pár týdnů po diagnóze a zvyknout si na jiný stravovací režim?


Především je nutné si uvědomit, že vaše bezlepková dieta není nic, kvůli čemu se zboří svět. Je to pouze nový životní styl, který vám pomůže od obtíží, které se s vámi mohly táhnout již od narození. Neděláte to pro lékraře, děláte to pro sebe a své zdraví.

Zde vám přináším pár tipů, které vám snad pomohou v prvních dnech či týdnech zvykání si na nový režim.

1. Zbavte se veškerého pokušení

V kuchyni si vyhraďte šuplík nebo část spíže, která bude jen vaše. V ní budou pouze bezlepkové potraviny a žádné jiné. Nejen, že tak budete snáze odolávat pokušení, ale také se vyhnete tomu, že by vaše jídlo mohlo být kontaminováno lepkem.

2. Začněte vařit pro rodinu bezlepkově nebo ji poproste, ať se snaží dělat co nejméně "lepkových" jídel

Jistě odoláte pokušení, když budete mít s rodinou na talíři úplně to stejné. Nejlépe se v prvních týdnech vyhněte napříkad obalovaným jídlům, knedlíkům a těstovinám. Pokud budete vařit přirozeně bezlepková jídla, jako je například kuřecí plátek s rýží, nebude se cítit o něco ochuzeni.

3. Udělejte průzkum nejbližších obchodů a jejich bezlepkových koutků.

V dnešní době můžete najít bezlepkový koutek skoro v každém obchodě. Zde je malý seznam, který by vám mohl pomoci:
Globus: Velmi velký výběr bezlepkových potravin - chleby, těstoviny, mouky, tyčinky, atd., za poměrně přijatelné ceny. Také v oddělené uzenin najdete zřeletně označeny bezlepkové salámy, šunky...
Billa: naleznete zde chleby a těstoviny, avšak ceny jsou mírně vyšší. V oddělení uzenin můžete nalézet bezlepkové salámy a šunky.
DM Drogerie: výběr potravin od Scharu, výrobce bezlepkového chleba a cukrovinek, s některými akcemi můžete nakoupit velmi levně.
zdravé výživy: V každé zdravé výživě mají různé druhy bezlepkového chleba, pochutin, bezlepkového listového těsta... Ceny se velmi liší, stejně jako výběr.

4. Připravujte si jídlo do krabiček

Pokud se stravujete v závodní restauraci / restauračním zařízení / školní jídelně nemusím vám vždy s bezlepkovou stravou vyhovět. V restauracích se můžete setkat i s tím, že vůbec neví, co to bezlepková dieta je. Proto si večer předem nachystejte oběd do krabičky a nezapomeňte na dezert, aby vás nelákal nákup nějakého zákusku.

5. Ne každá potravina musí být označena jako "bezlepková potravina".

Čtení obalů potravin, případné jejich luštění s lupou, se stane vaší každodenní záležitostí. Nebojte se strávit v obchodě více času a přečíst si, co obsahuje například zmrzlina, paštika, konzerva, jogurty... Nebo vybírejte takové potraviny, které jsou přirozeně bezlepkové, tedy ovoce, zelenina, rýže, brambory, mléko, neupravované maso... Každopádně s přečtenou etiketou si budete vždy jistí.

Jakmile se vám podaří odolávat pokušení, začněte si vyhledávat více o bezlepkové dietě - recepty, tipy, restaurace, kde se dobře najíst a kde můžete věřit personálu, že jsou jídla bezlepková. Nebojte se odměnit například bezlepkovou pizzou či večeří v bezlepkové restauraci! 

Žádné komentáře:

Okomentovat