úterý 29. července 2014

5 tipů jak začít s bezlepkovou dietou

Začít dodržovat přísnou bezlepkovou dietu není jednoduché. Každý, kdo si vyslechl tento verdikt, jistě pochyboval o tom, zda to vůbec zvládnet a co bude jíst. 

Samozřejmě, že není jednoduché odolat a vydržet, zvláště, když jsou všude kolem nás neustálá pokušení. Říkáte si, že vám malý kousek chleba ši sušenky neublíží, ale pak se svíjíte v bolestech a litujete i toho jednoho sousta. 

Jak tedy přežít prvních pár týdnů po diagnóze a zvyknout si na jiný stravovací režim?


Především je nutné si uvědomit, že vaše bezlepková dieta není nic, kvůli čemu se zboří svět. Je to pouze nový životní styl, který vám pomůže od obtíží, které se s vámi mohly táhnout již od narození. Neděláte to pro lékraře, děláte to pro sebe a své zdraví.

Zde vám přináším pár tipů, které vám snad pomohou v prvních dnech či týdnech zvykání si na nový režim.

1. Zbavte se veškerého pokušení

V kuchyni si vyhraďte šuplík nebo část spíže, která bude jen vaše. V ní budou pouze bezlepkové potraviny a žádné jiné. Nejen, že tak budete snáze odolávat pokušení, ale také se vyhnete tomu, že by vaše jídlo mohlo být kontaminováno lepkem.

2. Začněte vařit pro rodinu bezlepkově nebo ji poproste, ať se snaží dělat co nejméně "lepkových" jídel

Jistě odoláte pokušení, když budete mít s rodinou na talíři úplně to stejné. Nejlépe se v prvních týdnech vyhněte napříkad obalovaným jídlům, knedlíkům a těstovinám. Pokud budete vařit přirozeně bezlepková jídla, jako je například kuřecí plátek s rýží, nebude se cítit o něco ochuzeni.

3. Udělejte průzkum nejbližších obchodů a jejich bezlepkových koutků.

V dnešní době můžete najít bezlepkový koutek skoro v každém obchodě. Zde je malý seznam, který by vám mohl pomoci:
Globus: Velmi velký výběr bezlepkových potravin - chleby, těstoviny, mouky, tyčinky, atd., za poměrně přijatelné ceny. Také v oddělené uzenin najdete zřeletně označeny bezlepkové salámy, šunky...
Billa: naleznete zde chleby a těstoviny, avšak ceny jsou mírně vyšší. V oddělení uzenin můžete nalézet bezlepkové salámy a šunky.
DM Drogerie: výběr potravin od Scharu, výrobce bezlepkového chleba a cukrovinek, s některými akcemi můžete nakoupit velmi levně.
zdravé výživy: V každé zdravé výživě mají různé druhy bezlepkového chleba, pochutin, bezlepkového listového těsta... Ceny se velmi liší, stejně jako výběr.

4. Připravujte si jídlo do krabiček

Pokud se stravujete v závodní restauraci / restauračním zařízení / školní jídelně nemusím vám vždy s bezlepkovou stravou vyhovět. V restauracích se můžete setkat i s tím, že vůbec neví, co to bezlepková dieta je. Proto si večer předem nachystejte oběd do krabičky a nezapomeňte na dezert, aby vás nelákal nákup nějakého zákusku.

5. Ne každá potravina musí být označena jako "bezlepková potravina".

Čtení obalů potravin, případné jejich luštění s lupou, se stane vaší každodenní záležitostí. Nebojte se strávit v obchodě více času a přečíst si, co obsahuje například zmrzlina, paštika, konzerva, jogurty... Nebo vybírejte takové potraviny, které jsou přirozeně bezlepkové, tedy ovoce, zelenina, rýže, brambory, mléko, neupravované maso... Každopádně s přečtenou etiketou si budete vždy jistí.

Jakmile se vám podaří odolávat pokušení, začněte si vyhledávat více o bezlepkové dietě - recepty, tipy, restaurace, kde se dobře najíst a kde můžete věřit personálu, že jsou jídla bezlepková. Nebojte se odměnit například bezlepkovou pizzou či večeří v bezlepkové restauraci! 

pondělí 21. července 2014

Bezlepkový Londýn

Když jsem se zhruba před rokem rozhodla strávit celé prázdniny v Londýně, věděla jsem, že co se bezlepkového jídla týče, bude to lážo plážo. No a taky že je!

Londýn se svými 10 miliony obyvateli nabízí nepřeberné množství bezlepkových výrobků a na spoustě restaurací můžete nalézt nápis, že prodávají něco bezlepkového.


Zkusím postupně shrnout, co jsem zatím za ty dva týdny zjistila a věřím, že koncem léta na tento článek budu moci navázat i s ozkoušenými restauracemi.

Základní potraviny
V Sainsbury's mají vždy koutek freefrom, hodně mi připomíná náš Interspar. Avšak výběr je zde mnohem větší. Bezlepkového chleba najdete několik druhů a stojí 2 - 3 libry. Normální chléb tu stojí kolem 1 libry, takže bezlepkový chléb je tu dvakrát dražší. Avšak nedá se to takhle srovnávat. Já bych to srovnala s tím, že na jeden bezlepkový chléb si v Brně při "brigádním" platu 75 Kč/hod vydělám zhruba za tu hodinu. Tady je klasický plat brigádníků kolem 6-7 liber/hod, což znamená, že si na něj vydělávám přibližně 20 - 30 minut.

V již zmiňovaném koutku freefrom naleznete také těstoviny a špagety, které stojí kolem 1 libry. Dále tam také naleznete různé oplatky, brownies a podobně.

Výhodou obchodu Sainsbury's je to, že má pobočku téměř všude. Jsou to menší pobočky s názvem Sainsbury's Local, avšak i zde najdete bezlepkové potraviny. Existují také větší obchody Sainsbury's, kde naleznete mnohem větší výběr.


"Eating Out"
Ještě jsem neměla možnost ochutnat nic bezlepkového, co by pocházelo například z trhů (běžné velké cedule, že mají "Gluten Free"), z festivalů (Z něj pochází fotka nad tímto textem. Nikdy jsem nic podobného u nás neviděla. Festivaly v Čechách = párek v rohlíku, klobása a tuna levnýho kečupu) nebo z obyčejných menších či větších restaurací a bister. 

Běžně procházím okolo menších bister, kde mají na dvečích velkou ceduli, že dělají bezlepkové sendviče. Připadám si tu trochu jako v ráji. Však jen co začnu trochu vydělávat, hned se pustím do ochutnávek. 

Značení bezlepkových potravin
Překvapuje mě, na jakých všech potravinách můžete nalézt označení Gluten free. Doslova téměř na všech. Na zmrzlinách, na omáčkách... prostě všude, kam lepek nepatří, tak ho tam ani nemusíte hledat. Při čtení složení na vás jako první vyskočí "Gluten free". A je po starostech. Potraviny jsou tu všeobecne mnohem kvalitnější. Briti si holt můžou připlatit za kvalitu a tak se toho vůbec nebojí. 

Až se mi podaří ochutnat něco bezlepkového, tak se určitě nebudu stydět se s tím pochlubit. A věřím, že to nebude problém ani v nejmenším!